"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tasarım Trendleri – Flat Design vs Material Design

Tasarım Trendleri

Tasarım süreçlerini değerlendirdiğimizde her birinin diğerine bir şeyler katarak veya eksilterek ortaya çıktığı yadsınamaz bir gerçek. Kronolojik olarak bakarsak hikayenin en başında yer alan Skeuomorphism, evrimleşerek Flat Design ve Material Design'a yerini bıraktı diyebiliriz. Başlıkta sadece flat design ve material design yer alsa da skeuomorphism'den kısaca söz etmek istiyorum.

 

Başlangıçta  Skeuomorphism vardı !

Skeuomorphism tasarım anlayışında bütün elementlerler gerçek dünyada ki görüntüsüne bire bir benzetilerek tasarlanırdı. O günler artık geçmişte kaldı ve bu tasarım anlayışı neredeyse tamamen tarih oldu. Bunun başlıca sebebi ise basit bir butonun bile bir tasarımcının saatlerine mal olması. Aşağıdaki örnekte göreceğiniz elementleri hazırlamak ciddi bir enerji ve zaman kaybına yol açıyordu. Elde edilen sonuç ise; işlevselliği tartışılır bir kullanıcı deneyimi.

Tasarım Trendleri

 

Elementlerin birbirine benzemesi odaklanmayı zorlaştırmakta, kullanıcıyı içerikten uzaklaştırmaktadır. Ayrıca o kadar zaman harcayıp hazırladığınız arayüzün farklı çözünürlüklerde sorun çıkaracağıda oldukça açık.  Bütün bu tasarım problemleri sonucu yeni bir tasarım anlayışı zorunluluk haline gelmiş ve flat design felsefesinin ortaya atılmasıyla evrim başlamıştır.

 

Flat Design

Eğer birşeyi düzeltmek ve iyileştirmek istiyorsanız öncelikle var olan hatalardan ve fazlalıklardan kurtulmak en doğru yoldur. Flat Design ilk olarak bu yaklaşımla kendini göstermiş ve Skeuomorphism'de yer alan fazlalıklarından kurtulmuştur. Reel görselliğin gölge, doku, geçişli yüzeyler vs. gibi temel özelliklerinden arınarak renklere ve içeriğe odaklanmıştır. Tasarım Trendleri bu şekilde birbirlerini tamamlayarak ve geliştirirek evrimleşmeye devam etmiştir. Fazlalıkların ortadan kaldırılmasıyla beraber süreç eksikleri giderme yönünde ilerlemiştir. Bu noktada da tipografi ve iconlar ile açık kapatılarak içeriklerin daha anlaşılabilir, kullanılabilir olmasını sağlamıştır.

 

Tasarım Trendleri

Artıları Nelerdir ?

 • Yalın ve minimaldir.
 • Daha az kaynağa ihtiyaç duyar, böylece yükleme süresi ve bant genişliği harcamalarında avantaj sağlar.
 • Neredeyse bütün cihazlarda aynı görünür ve mobil cihazlar ile barışıktır.
 • İşlevsiz elementleri sevmez, bu sayede ekranda yer alan bütün elementler bir işlevi yerine getirir.
 • Pozitiftir. Flat Design temelde renkleri ve tipografiyi kullanır. Görsel elementleri ayrıştırabilmek için canlı renkler kullanır. Tamamen gri tonlardan oluşan bir Flat Tasarım düşünülemez.

 

Eksileri Nelerdir ?

 • Kısıtlayıcı olduğu söylenebilir. Markaların görsel kimliğine uygunluğu açısından yapılabilecek çok fazla şey yoktur.
 • Sezgisel değildir. Acemi kullanıcılar için arayüz ile bağlantı kurmak zor olabilir.
 • Flat arabirime sahip bütün tasarımlar birbirine benzer. Görsel konsept oluşturmak kolay değildir.

 

Gelinen Son Nokta Material Design !

Flat Design için kendiliğinden ortaya çıkan ve herşeyi basitleştirmeyi amaçlayan bir tasarım anlayışı olduğunu söylemek çok daha yanlış olmaz. Material Design ise tamamen planlanlı ve önceden belirlenen kurallara bağlı olan bir sürecin ürünüdür. Uzaktan bakıldığında Material Design ve Flat Design arasında ki farkı görmek çok kolay olmasa da en temel farklılık Material Design anlayışısın fiziksel dünya ile bağ kurmasıdır. Material Design elementlerini kullanıcının ortaya koyduğu tepkiler sonucu hareket eden, her birinin yüksekliği olan ve üst üste konulmuş kağıtlar gibi düşünmek mümkün. Tasarım trendlerinde gelinen son nokta Google tarafından geliştirilen Material Design.

Tasarım Trendleri

 

Material Design ile ilgili çok daha detaylı bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Artıları Nelerdir ?

 • Z eksenini kullanır ve herşeyin daha gerçekçi olmasını sağlar.
 • Tasarım kılavuzu çok nettir ve sürekli günceldir. Bir proje sürecinde aklınıza takılan her sorunun cevabı elinizin altındadır.
 • Sezgiseldir, tecrübeli veya acemi her kullanıcı için kullanımı daha kolaydır.
 • Kullanıcı hareketlerini destekler. Tasarımda olan bu hareket önemli olan elementin farkedilmesi ve dikkat çekmesini sağlar.

Eksileri Nelerdir ?

 • Z ekseninin kullanılmasından dolayı  Flat Design'a göre daha çok zaman alır.
 • Tasarımda hareket önemlidir, doğru kullanım için hareketin kullanılması gerekir.

 

Bu yazıda aşağıdaki makalelerden faydalanılmıştır.

 

Tek Yorum

 1. GAragette GAragette 13 Mayıs 2016

  2000’ler → Skuemorphism
  2011 → Flat design
  2014 → Material design

  Material design’i sadece google kullanıyor. 3D olduğu için ve gölge içerdiği için gerçek dünyaya daha çok benzer

Bir Cevap Yazın