"Enter"a basıp içeriğe geçin

UX Efsaneleri #4 : “Scroll Sevimsizdir !”

UX Efsaneleri

90'lı yıllarda scroll, kimsenin kullanmadığı ve alışkanlık olmayan bir eylemdi. Günümüz de ise son derece doğal karşılanıyor. Kullanılabilirlik açısından bakıldığında uzun bir metni veya makaleyi parçalara bölmektense, tek bir ekranda scroll ettirerek kullanıcıya sunmak çok daha iyi bir deneyim vadediyor.

"Above the fold" olarak tanımlanan, sayfanın yüklendiği anda tarayıcı penceresi içerisinde görüntülenen alana önemli içerikleri sıkıştırmaya çalışmak çok doğru değil. Sınırlı bir alana içeriğinizi sıkıştırmaya çalışmak yerine, kullanıcıya scroll etme motivasyonunu sağlamayı tercih edebilirsiniz. Bazı tasarım prensiplerini uygulayarak kullanıcılara ilgilerini çekeceğinden emin olduğunuz içeriklerle merhaba demek scroll etme motivasyonunu sağlamak adına son derece önemli. Above the fold içerisinde yer alan içerikler, kullanıcılara sitenizde ilgilerini çekebilecek bilgiler olup olmadığını gösterebilecek önemli bir karar mekanızması.

Bu nedendendir ki; Above The Fold üzerine odaklanın, etkiliyeci bir giriş ile kullanıcıyı elinizde tutabilirsiniz ve scroll etmekten kesinlikle korkmayın. Aşağıda ki örnek uygulamaları inceleyerek scroll'un hiç de korkulacak bir seçenek olmadığını hatta çok eğlenceli olduğunu deneyimleyebilirsiniz.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıda ki makalelere göz atabilirsiniz.

  • Temmuz 2014’de Apple Mac OS X’lerden scroll bar’ı tamamen (ayarlar menüsünden tekrar aktive edilebilir şekilde) kaldırdı. Apple’ın bu tercihi, kullanıcılarının “scroll” eylemini görsel bir desteğe ihtiyaç duymayacaksızın gerçekleştirilebilecek kadar natürel bir dürtü olarak gördüğünün en net kanıtı olarak değerlendirildi.
  • Jared Spool’un scroll’u teşvik eden tasarım yönlendirmelerine ait makalesi:Utilizing the Cut-off Look to Encourage Users To Scroll
  • Life below 600px – Sayfaların, sitenin ilk yüklendiğinde anda görüntülen bölümleri ile ilgili eğlenceli bir makale.

 

Bu yazının hazırlanmasında uxmyths.com adlı sitede yer alan makaleden faydalanılmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın