"Enter"a basıp içeriğe geçin

UX Efsaneleri #6: “Erişilebilirlik zor ve masraflıdır!”

Erişilebilirlik

Web sitesine fazladan içerik eklemek, bu içerikleri zenginleştirmek ve farklı fonksiyonel özelliklerle zenginleştirmek erişilebilir bir site amacına hizmet etmez. Asıl üzerinde durulması gereken ve önemli olan konu, içerik ve arayüzü gereksinimler doğrultusunda hazırlamaktır. Cihazları yetenekleri ve sınırlamaları ile değerlendirerek bu gereksinimleri ele almak gerekir.

Bir web sitesini erişilebilirlik nedeniyle sıfırdan oluşturma maliyeti, erişilebilir olmayan bir sitenin sürdürülebilirlik maliyeti ile neredeyse aynıdır. Erişilebilir olmayan bir sitede yapılacak olan iyileştirmeler fazladan emek istiyor gibi gözükse de erişilebilir siteler uzun vadede kolay ve ucuz devamlılık avantaj sağlar.

 

Erişilebilirlik neden önemlidir ?

- Daha büyük kitlelere ulaşmanızı sağlar.

- Erişilebilir siteler çoğu zaman daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

- Erişilebilir demek SEO dostu olmak demektir.

- Erişilebilirlik hızlı ve etkin olmak demektir.

- Erişilebilir siteler, farklı tarayıcılarda yabancılık çekmez, uyum sağlar.

 

Erişilebilirlik önemlidir ve bir çok açıdan fayda sağladığı aşikardır. Erişilebilirlik üzerine emek harcamak ve yatırım yapmak uzun vadede büyük fayda sağlar ve verilen emeğin geri dönüşü kesindir. Erişilebir olmanın zorluğu ve maliyeti sağladığı fayda ile karşılaştırıldığında altına girilmesi gereken bir yüktür. 

 

Bu makalenin hazırlanmasında şu makaleden faydalanılmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın