"Enter"a basıp içeriğe geçin

UX Efsaneleri #9 : Dekoratif Öğeler Kullanıcı Deneyimini Arttırır !

Ux Myths

Kullanılabilirlik testleri ve kullanıcılara uygulanan göz izleme çalışmaları, fotoğrafların ve tasarımı zenginleştirme amacıyla kullanılan diğer dekoratif grafik öğelerin kullanıcı deneyiminin arttırılmasına katkı sağlamadığını ortaya koymuştur. Çok sık rastlanmasada bazı durumlarda bu öğelerin we sitelere değer kattığı doğrudur. Ancak çoğu zaman kullanıcı deneyimine  zarar verdiğini görülmektedir.  Editoryal fotoğraflar ve dekoratif öğeler içeriği destekler nitelikte olmadığından yoğun kullanımından kaçınılmalıdır.

Dekoratif amaçlı kullanılan elementler, web sitesinde ele alınan konulara ilişkin değildir ve faydalı bilgiler içermezler. Kullanıcılar, editoryal fotoğrafları çoğu kez göz ardı ederek çabalarınızı boşa çıkarabilirler. Bu nedenle öncellikli olarak kullanmayı düşündüğünüz fotoğraf ve dekoratif öğeleri, sağladığı fayda ve içerik ile ilişkisini baz alarak değerlendirmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Aşağıda yer alan araştırma makalelerinden süslü grafikler ve fotoğrafların kullanılabilirlik üzerine etkilerini inceleyebilirsiniz.

Bu yazının hazırlanmasında şu kaynaktan faydalanılmıştır.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın