"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kullanıcı Hikayeleri ve Kullanıcı Senaryoları

User stories & scenarios

Kullanıcı Hikayeleri ve Kullanıcı Senaryoları

Havalı yeni özellikler, farklı navigasyon gösterimlerinden oluşan ve tasarımcıların gözünden güzel kabul edilen websitelerin en iyi tasarım olarak kabul edildiği bir dönem vardı. Bizler de kendi mantığımızı bir kenara bırakıp genel olarak tasarımcıların zevklerine ve fikirlerine güvenerek bunu kabullendik. Bazen harika işler ortaya çıktı, bazı durumlarda ise kullanılabilirlik hiçe sayıldı. Neyse ki kullanıcı lehine anlamlı değişimler oldu ve bu durum artık söz konusu değil.

 

O dönem artık geride kaldı ve günümüzde kullanıcılar, herhangi bir tasarım sürecinin merkezinde yer alıyor. Kendi görüşlerimizle çelişse dahi, tasarımlarımızda kullanıcılar hakkında elimizde olan bilgileri baz alıyoruz ver şaşırtıcı bir şekilde daha az başarısızlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Bu nasıl mümkün olabilir ?

Tabiki kullanıcı araştırma metodlarının yardımıyla, "Kullanıcı Hikayeleri ve Senaryoları gibi".

Bu iki kullanıcı deneyimi araştırma metodunun kullanılabilir ve güzel arayüzler tasarlama noktasında bize nasıl yardım olacağını 3 ana maddede ele alacağız.

 

1- Kullanıcı Hikayeleri ve Senaryoları Nelerdir ?
2- Diğer metodlardan nasıl ayrışmaktadır ?
3- Kullanıcı Hikayeleri ve Senaryoları, Kullanıcı Deneyiminde hangi rolu oynamaktadır ?

 

User Stories

Kullanıcı Hikayesi Nedir ?

Bir kızıl derili atasözü der ki; "Tek bir hikaye anlatmak, binlerce ses gerektirir". Kullanıcı hikayelerini yazmak da tam olarak böyledir. Kullanıcıların temel ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak için birçok (yüzler ve bazen binlerce) kullanıcının sesine ve düşüncelerine ihtiyaç duyarız. Kullanıcının ve onun en temel ihtiyacını tanımladı kısa bir kullanıcı hikayesine göz atalım. "Sık sık sinemaya giden birisi olarak, yerel sinemamıza gelen yeni filmler hakkında ki bütün bilgilere telefonumdan ulaşmak istiyorum. Web sitesinden tek tek kontrol etmemeliyim."

 

Kullanıcı hikayeleri çoğu zaman kullanıcı problemlerini yansıtır. Kullanıcı hikayeleri sık sık persona profillerinde bir alıntı olarak yer alır. Ama persone profilleri tek bir kullanıcı profili için birden çok hikayeden oluşur.

Özetleyecek olursak, kullanıcı hikayeleri 3 ana karakteristik özelliğe sahiptir. 

 

-Kısa ama tanımlayıcıdırlar. Kullanıcı hikayeleri kullanıcılar hakkında her detayı, geçmişlerini, düşünceleri vb. içermez. Bunun yerine bize ürünümüzle neyi amaçlayacağımız hakkında hızlı bir bilgi verir.

-Kullanıcı hikayecileri kullanıcı tipini tanımlar. Örnek kullanıcı hikayesine bakarsak bu kullanıcıyı sıklıkla sinemaya giden bir kullanıcı olarak nitelendirebiliriz. Kullanıcı tipi bize kullanıcı kişiliği hakkında derinlemesine bilgi vermez ancak ürünümüzü kullanırken karakteristik özellikleri ile ilgili fikir verir.

-Kullanıcı hikayeleri ürünümüzün çözeceği problem veya ihtiyaçların özetini vermektedir. Örneğe bakarsak kullanıcının en büyük ihtiyacının özet olarak telefonundan bütün bilgilere erişmek olduğunu görüyoruz.

 

Kullanıcı Senaryosu Nedir ?

Kullanıcı senaryosu kullanıcıların tasarımınızı kullanırken neler yaptığı ve daha önemlisi neden yaptığı ile ilgili detaylı tanımlamalar yapar. Kullanıcı hikayelerine göre daha uzun ve daha bilgilendiricidir. Kullanıcı senaryosu kullanıcıların websitenizi ziyaret etmesinde ve ürününüzü kullanmasıda ki esas amacını özetler. Mükemmel bir kullanıcı senaryosu ürününüzü kullananların kısa bir hikayesini net olarak ortaya koyar ve bazı önemli sorulara cevaplar verir. Ürününüzün kullanıcıları kim ? Bu kullanıcılar ürününüzü kullanarak neye ulaşmayı amaçlıyor ? Hedeflerine nasıl ulaşıyorlar ? Bu kullanıcılar diğer alternatifler içerisinden neden bizim ürünümüzü seçiyorlar ?

Şu çok açık ki, kullanıcı hikayeleri ve kullanıcı senaryoları birbirinden farklı şeyler. Ancak her ikisi de Kullanıcı Deneyimi Tasarımı'nın bir parçası. 

 

Kullanıcı Hikayeleri

Kullanıcı Hİkayeleri ve Senaryoları Kullanıcı Deneyimine Nasıl Fayda Sağlar ?

Kullanıcı hikayeleri ve senaryoları oluşturmanın en önemli faydası, kullanıcı her zaman geliştirme sürecinin ve tasarımın merkezinde tutmasıdır. Bu iki araç hem geliştiricilere hem de tasarımcılara büyük resmi görme imkanı sağlar ve tüm teknik gereksinimleri anlamayı kolaylaştırır. Kullanıcı hikayesini tanımlamak ve kullanıcınıların isteklerini ve üründen beklentilerini anlamak, projenin ölçeklendirilmesi, zaman kısıtlarının belirlenmesi ve gereksinimlerin ortaya koyulması hakkında tasarımcılara ipuçları verir ve tahminlerini güçlendirir.

Diğer taraftan kullanıcı senaryoları, kullanıcılar ile olan etkileşiminiz ve ihtiyaç duyduklarını gereksinimleri keşfedebilmeniz için size her türlü detaylı bilgiyi sunar.

 

Tek Yorum

Bir Cevap Yazın